Linear LT3506EDHD#PBF
LT3506EDHD#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3506EDHD#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 16DFN
Datasheet Download
LT3506EDHD#PBF.pdf
Availability of LT3506EDHD#PBF
QUANTITY
LT3506EDHD#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3506EDHD#PBF
Internal Part NumberEIS-LT3506EDHD#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3.6V
Voltage - Input (Max)25V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V
Voltage - Output (Max)23.25V
Current - Output1.6A
Frequency - Switching575kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DFN (5x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3506EDHD#PBF
Related LinksLT3506E, LT3506EDHD#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT3506EDHD#PBF Details Description
Related parts for LT3506EDHD#PBF
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE 100MA 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf