Linear LT3695IMSE-3.3#TRPBF
LT3695IMSE-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3695IMSE-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 16MSOP
Datasheet Download
LT3695IMSE-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT3695IMSE-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT3695IMSE-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3695IMSE-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3695IMSE-3.3#TRPBF
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.6V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching250kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3695IMSE-3.3#TRPBF
Related LinksLT3695IMSE, LT3695IMSE-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3695IMSE-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT3695IMSE-3.3#TRPBF
IC Z8PLUS 1K OTP XTEMP 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TRT PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL LT1110 USB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf