Linear LT3970IDDB-3.3#TRPBF
LT3970IDDB-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3970IDDB-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 535MA 10DFN
Datasheet Download
LT3970IDDB-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT3970IDDB-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT3970IDDB-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3970IDDB-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3970IDDB-3.3#TRPBF
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.2V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output535mA (Switch)
Frequency - Switching200kHz ~ 2.25MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3970IDDB-3.3#TRPBF
Related LinksLT3970IDDB, LT3970IDDB-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3970IDDB-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT3970IDDB-3.3#TRPBF
CONN HEADER 6POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LINE DRVR ADSL/ADSL2 16LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf