Linear LT3970IMS-3.3#TRPBF
LT3970IMS-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3970IMS-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 535MA 10MSOP
Datasheet Download
LT3970IMS-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT3970IMS-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT3970IMS-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3970IMS-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3970IMS-3.3#TRPBF
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.2V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output535mA (Switch)
Frequency - Switching200kHz ~ 2.25MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3970IMS-3.3#TRPBF
Related LinksLT3970IMS, LT3970IMS-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3970IMS-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT3970IMS-3.3#TRPBF
CAP THIN FILM 2.7PF 25V 0402 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 2GB datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 10A 1:50 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 16-20AWG BLUE datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf