Linear LT4256-1IS8#TRPBF
LT4256-1IS8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT4256-1IS8#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Hot Swap Controllers
Brief Description
IC CTRLR HOTSWAP HV LATCH 8SOIC
Datasheet Download
LT4256-1IS8#TRPBF.pdf
Availability of LT4256-1IS8#TRPBF
QUANTITY
LT4256-1IS8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT4256-1IS8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT4256-1IS8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Hot Swap Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeHot Swap Controller
Number of Channels1
Internal Switch(s)No
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLatched Fault
Programmable FeaturesCurrent Limit, Fault Timeout, Slew Rate, UVLO
Voltage - Supply10.8 V ~ 80 V
Current - Output (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply1.8mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Feature PinsFB, PWRGD, TIMER, UV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT4256-1IS8#TRPBF
Related LinksLT4256-1, LT4256-1IS8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT4256-1IS8#TRPBF Details Description
Related parts for LT4256-1IS8#TRPBF
IC DRIVER PWR MOSFET N-CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC XO 140.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5 POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.5" DIA BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 256MA 240 MOHM datasheet.pdf