Laird - Embedded Wireless Solutions LT4424-200
LT4424-200 picture photo
Mfg. Part Number
LT4424-200
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
TXRX 2.4GHZ 3V/5V TTL 200MW
Datasheet Download
LT4424-200.pdf
Availability of LT4424-200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT4424-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT4424-200
Internal Part NumberEIS-LT4424-200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package20
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingBulk
RF Family/Standard-
Protocol-
ModulationFHSS, FSK
Frequency2.4GHz ~ 2.48GHz
Data Rate192kbps
Power - Output23dBm
Sensitivity-90dBm
Serial Interfaces-
Antenna TypeNot Included, MMCX
Memory Size-
Voltage - Supply3 V ~ 5 V
Current - Receiving85mA
Current - Transmitting235mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT4424-200
Related LinksLT442, LT4424-200 Datasheet, Laird - Embedded Wireless Solutions Distributor
LT4424-200 Details Description
Related parts for LT4424-200
IC RLY PHOTOVO 400V 120MA 6-SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V SOT883 datasheet.pdf