Littelfuse LT600302SR
LT600302SR picture photo
Mfg. Part Number
LT600302SR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Datasheet Download
LT600302SR.pdf
Availability of LT600302SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT600302SR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT600302SR
Internal Part NumberEIS-LT600302SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLT
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size0.563" Dia x 1.5" L (14.3mm x 38.1mm)
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT600302SR
Related LinksLT600, LT600302SR Datasheet, Littelfuse Distributor
LT600302SR Details Description
Related parts for LT600302SR
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf