Littelfuse LT600302SR
LT600302SR picture photo
Mfg. Part Number
LT600302SR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Datasheet Download
LT600302SR.pdf
Availability of LT600302SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT600302SR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT600302SR
Internal Part NumberEIS-LT600302SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLT
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size0.563" Dia x 1.5" L (14.3mm x 38.1mm)
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT600302SR
Related LinksLT600, LT600302SR Datasheet, Littelfuse Distributor
LT600302SR Details Description
Related parts for LT600302SR
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf