Littelfuse LT600602CR
LT600602CR picture photo
Mfg. Part Number
LT600602CR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Datasheet Download
LT600602CR.pdf
Availability of LT600602CR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT600602CR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT600602CR
Internal Part NumberEIS-LT600602CR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLT
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size1" Dia x 1.563" L (25.4mm x 39.7mm)
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating60A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT600602CR
Related LinksLT600, LT600602CR Datasheet, Littelfuse Distributor
LT600602CR Details Description
Related parts for LT600602CR
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX17501G datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT PIN datasheet.pdf