Linear LT6016MPMS8#PBF
LT6016MPMS8#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6016MPMS8#PBF
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 3.3MHZ RRO 8MSOP
Datasheet Download
LT6016MPMS8#PBF.pdf
Availability of LT6016MPMS8#PBF
QUANTITY
LT6016MPMS8#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6016MPMS8#PBF
Internal Part NumberEIS-LT6016MPMS8#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File76V over-the-top input op amp combines precision, versatility and protection
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.8 V/µs
Gain Bandwidth Product3.3MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias2nA
Voltage - Input Offset55µV
Current - Supply325µA
Current - Output / Channel32mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)3 V ~ 50 V, ±1.5V ~ 25 V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6016MPMS8#PBF
Related LinksLT6016M, LT6016MPMS8#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT6016MPMS8#PBF Details Description
Related parts for LT6016MPMS8#PBF
CONN RING UNINSUL 12-10AWG 5/16 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
FUSE 6/10A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CABLE ASSY SFP+ 28AWG 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 2.00A 6V CHIP 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT89 datasheet.pdf
EMITTER VISIBL 770NM 50MA PLCC datasheet.pdf
MICRO 9C P 30" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf