Littelfuse LT604001C
LT604001C picture photo
Mfg. Part Number
LT604001C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 400A CHASSIS
Datasheet Download
LT604001C.pdf
Availability of LT604001C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT604001C Order Process
Ship out your order
Specifications of LT604001C
Internal Part NumberEIS-LT604001C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLT
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size1.594" Dia x 3.626" L (40.5mm x 92.1mm)
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating400A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT604001C
Related LinksLT60, LT604001C Datasheet, Littelfuse Distributor
LT604001C Details Description
Related parts for LT604001C
BATTERY PACK NICAD 9.6V 600MAH datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A .100 50POS datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL 160MSPS 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
MICRO 21POS SKT 30" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf