Littelfuse LT606003CS
LT606003CS picture photo
Mfg. Part Number
LT606003CS
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 600A CHASSIS
Datasheet Download
LT606003CS.pdf
Availability of LT606003CS
QUANTITY
LT606003CS Order Process
Ship out your order
Specifications of LT606003CS
Internal Part NumberEIS-LT606003CS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLT
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size2.063" Dia x 3.984" L (52.4mm x 101.2mm)
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating600A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT606003CS
Related LinksLT606, LT606003CS Datasheet, Littelfuse Distributor
LT606003CS Details Description
Related parts for LT606003CS
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf