Linear LT6118HMS8#TRPBF
LT6118HMS8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6118HMS8#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP CURR SENSE 8-MSOP
Datasheet Download
LT6118HMS8#TRPBF.pdf
Availability of LT6118HMS8#TRPBF
QUANTITY
LT6118HMS8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6118HMS8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT6118HMS8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeCurrent Sense
Number of Circuits1
Output TypeOpen Drain
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias60nA
Voltage - Input Offset200µV
Current - Supply450µA
Current - Output / Channel1mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 60 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6118HMS8#TRPBF
Related LinksLT6118HM, LT6118HMS8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6118HMS8#TRPBF Details Description
Related parts for LT6118HMS8#TRPBF
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
GDT 600V 20% 20KA datasheet.pdf
RES 28 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG BLACK 100' datasheet.pdf
UM1656 SPECIAL UNIVERSAL MAT datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
REV 400V 7.6A 120 VAC NO AUX datasheet.pdf
LAMP HOLDER, BLUE LENS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
RADIAL VARISTOR 14MM ROHS/LEAD F datasheet.pdf