Linear LT6200IS8-10
LT6200IS8-10 picture photo
Mfg. Part Number
LT6200IS8-10
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP BUFFER 1.6GHZ RRO 8SO
Datasheet Download
LT6200IS8-10.pdf
Availability of LT6200IS8-10
QUANTITY
LT6200IS8-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6200IS8-10
Internal Part NumberEIS-LT6200IS8-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeBuffer
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate450 V/µs
Gain Bandwidth Product1.6GHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias23µA
Voltage - Input Offset2.5mV
Current - Supply20mA
Current - Output / Channel90mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 12.6 V, ±1.25 V ~ 6.3 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6200IS8-10
Related LinksLT6200, LT6200IS8-10 Datasheet, Linear Distributor
LT6200IS8-10 Details Description
Related parts for LT6200IS8-10
CONN HEADER .100 SINGL R/A 11POS datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 4.0320MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW datasheet.pdf
MED FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf
CAP MICA 0.018UF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 14POS datasheet.pdf