Linear LT6220IS5#TR
LT6220IS5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT6220IS5#TR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 60MHZ RRO TSOT23-5
Datasheet Download
LT6220IS5#TR.pdf
Availability of LT6220IS5#TR
QUANTITY
LT6220IS5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6220IS5#TR
Internal Part NumberEIS-LT6220IS5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate20 V/µs
Gain Bandwidth Product60MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias250nA
Voltage - Input Offset700µV
Current - Supply1mA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.2 V ~ 12.6 V, ±1.1 V ~ 6.3 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6220IS5#TR
Related LinksLT6220, LT6220IS5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT6220IS5#TR Details Description
Related parts for LT6220IS5#TR
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 3POS datasheet.pdf
EX-I TEMP MEASURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf