Linear LT6656AIDC-1.25#TRMPBF
LT6656AIDC-1.25#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6656AIDC-1.25#TRMPBF
Brief Description
IC VREF SERIES 1.25V 6DFN
Datasheet Download
LT6656AIDC-1.25#TRMPBF.pdf
Availability of LT6656AIDC-1.25#TRMPBF
QUANTITY
LT6656AIDC-1.25#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6656AIDC-1.25#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT6656AIDC-1.25#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT6656 - 1µA Precision Series Voltage Reference
Featured ProductLT®6656 Precision Series
Standard Package500
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz30ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz50µVrms
Voltage - Input2.2 V ~ 18 V
Current - Supply1.5µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6656AIDC-1.25#TRMPBF
Related LinksLT6656AIDC-, LT6656AIDC-1.25#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6656AIDC-1.25#TRMPBF Details Description
Related parts for LT6656AIDC-1.25#TRMPBF
FUSE AUTO 3A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 36A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING 37POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
KIT DEV WIRELESS USB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 WW datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 24V datasheet.pdf
TERMINATION BLADE - 9 CKT datasheet.pdf
RES 1.1361K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC datasheet.pdf