Linear LT6656BIDC-2.048#TRMPBF
LT6656BIDC-2.048#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6656BIDC-2.048#TRMPBF
Brief Description
IC VREF SERIES 2.048V 6DFN
Datasheet Download
LT6656BIDC-2.048#TRMPBF.pdf
Availability of LT6656BIDC-2.048#TRMPBF
QUANTITY
LT6656BIDC-2.048#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6656BIDC-2.048#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT6656BIDC-2.048#TRMPBF
Featured ProductLT®6656 Precision Series
Standard Package500
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.048V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz30ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input2.548 V ~ 18 V
Current - Supply1.5µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6656BIDC-2.048#TRMPBF
Related LinksLT6656BIDC-, LT6656BIDC-2.048#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6656BIDC-2.048#TRMPBF Details Description
Related parts for LT6656BIDC-2.048#TRMPBF
CONN RING 14 AWG #8 BLU/GRN PIDG datasheet.pdf
HANDTOOL CRIMPER QR/P1-SC2A-111 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 6LLP datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 1NC 1NO SPDT 120V datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 52 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ADJUSTMENT BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf