Linear LT6656BIS6-1.25#TRMPBF
LT6656BIS6-1.25#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6656BIS6-1.25#TRMPBF
Brief Description
IC VREF SERIES 1.25V TSOT23-6
Datasheet Download
LT6656BIS6-1.25#TRMPBF.pdf
Availability of LT6656BIS6-1.25#TRMPBF
QUANTITY
LT6656BIS6-1.25#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6656BIS6-1.25#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT6656BIS6-1.25#TRMPBF
Featured ProductLT®6656 Precision Series
Standard Package500
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz30ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz50µVrms
Voltage - Input2.2 V ~ 18 V
Current - Supply1.5µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6656BIS6-1.25#TRMPBF
Related LinksLT6656BIS6-, LT6656BIS6-1.25#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6656BIS6-1.25#TRMPBF Details Description
Related parts for LT6656BIS6-1.25#TRMPBF
CAP FEEDTHRU 220PF 50V 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
IC FIFO BI SYNC 256X18 68-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 340 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf