Linear LT6660HCDC-10#TRMPBF
LT6660HCDC-10#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6660HCDC-10#TRMPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 10V 3DFN
Datasheet Download
LT6660HCDC-10#TRMPBF.pdf
Availability of LT6660HCDC-10#TRMPBF
QUANTITY
LT6660HCDC-10#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6660HCDC-10#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT6660HCDC-10#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz4ppmrms
Voltage - Input12.5 V ~ 30 V
Current - Supply350µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package3-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6660HCDC-10#TRMPBF
Related LinksLT6660HCDC, LT6660HCDC-10#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6660HCDC-10#TRMPBF Details Description
Related parts for LT6660HCDC-10#TRMPBF
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf
BOA 7DB LC/UPC BB datasheet.pdf
SPARE PART datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 12 CONTACTS datasheet.pdf
TOOL REMOVAL = M81969/30-06 B datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 300PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
120UF 450V 25X35MM 105C 5000H datasheet.pdf