Linear LT8610ABIMSE-3.3#PBF
LT8610ABIMSE-3.3#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT8610ABIMSE-3.3#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 3.3V 3.5A SYNC 16MSOP
Datasheet Download
LT8610ABIMSE-3.3#PBF.pdf
Availability of LT8610ABIMSE-3.3#PBF
QUANTITY
LT8610ABIMSE-3.3#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT8610ABIMSE-3.3#PBF
Internal Part NumberEIS-LT8610ABIMSE-3.3#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.4V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3.5A
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT8610ABIMSE-3.3#PBF
Related LinksLT8610ABIM, LT8610ABIMSE-3.3#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT8610ABIMSE-3.3#PBF Details Description
Related parts for LT8610ABIMSE-3.3#PBF
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1000A 700VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 649 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
LED SEAMLESS STRIP 48" W/DIMMER datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf