Linear LTC1068-25CG#TRPBF
LTC1068-25CG#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1068-25CG#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Interface - Filters - Active
Brief Description
IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 28SSOP
Datasheet Download
LTC1068-25CG#TRPBF.pdf
Availability of LTC1068-25CG#TRPBF
QUANTITY
LTC1068-25CG#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1068-25CG#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC1068-25CG#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Filters - Active
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypeUniversal Switched Capacitor
Frequency - Cutoff or Center200kHz
Number of Filters4
Filter Order8th
Voltage - Supply3.14 V ~ 11 V, ±3.14 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1068-25CG#TRPBF
Related LinksLTC1068-2, LTC1068-25CG#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1068-25CG#TRPBF Details Description
Related parts for LTC1068-25CG#TRPBF
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
RES 3.18 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.2K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf