Linear LTC1068-50CG#TR
LTC1068-50CG#TR picture photo
Mfg. Part Number
LTC1068-50CG#TR
Manufacturer
Product Category
Interface - Filters - Active
Brief Description
IC FILTER BUILDG BLK QUAD 28SSOP
Datasheet Download
LTC1068-50CG#TR.pdf
Availability of LTC1068-50CG#TR
QUANTITY
LTC1068-50CG#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1068-50CG#TR
Internal Part NumberEIS-LTC1068-50CG#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Filters - Active
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypeUniversal Switched Capacitor
Frequency - Cutoff or Center50kHz
Number of Filters4
Filter Order8th
Voltage - Supply3.14 V ~ 11 V, ±3.14 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1068-50CG#TR
Related LinksLTC1068, LTC1068-50CG#TR Datasheet, Linear Distributor
LTC1068-50CG#TR Details Description
Related parts for LTC1068-50CG#TR
RES SMD 3.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL SEMI-FLAT CRIMPER datasheet.pdf
TOUCH SCREEN 20.65W" CAP W/CONT datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 3MSPS 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FERRITE CHIP 470 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 10% 630 VDC RA datasheet.pdf