Linear LTC1090ACN#PBF
LTC1090ACN#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1090ACN#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - ADCs/DACs - Special Purpose
Brief Description
IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-DIP
Datasheet Download
LTC1090ACN#PBF.pdf
Availability of LTC1090ACN#PBF
QUANTITY
LTC1090ACN#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1090ACN#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC1090ACN#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGeneral Purpose SAR ADCs
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - ADCs/DACs - Special Purpose
Series-
PackagingTube
TypeData Acquisition System (DAS), ADC
Resolution (Bits)10 b
Sampling Rate (Per Second)30k
Data InterfaceSerial
Voltage Supply SourceDual ±
Voltage - Supply±5V, 5V, 10V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1090ACN#PBF
Related LinksLTC1090, LTC1090ACN#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1090ACN#PBF Details Description
Related parts for LTC1090ACN#PBF
IC INTERFACE LINE SUBSCRB 44TQFP datasheet.pdf
ENCODER OPT HI TORQ PB 16POS PC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.2A 109 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 175W datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -110V 50QFN datasheet.pdf
PMR5/PMR7 CONDUIT CONN FITTING datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf