Linear LTC1286CN8#PBF
LTC1286CN8#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1286CN8#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC A/D CONV SAMPLING 12BIT 8-DIP
Datasheet Download
LTC1286CN8#PBF.pdf
Availability of LTC1286CN8#PBF
QUANTITY
LTC1286CN8#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1286CN8#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC1286CN8#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGeneral Purpose SAR ADCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)12.5k
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog4.5 V ~ 9 V
Voltage - Supply, Digital4.5 V ~ 9 V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1286CN8#PBF
Related LinksLTC1286, LTC1286CN8#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1286CN8#PBF Details Description
Related parts for LTC1286CN8#PBF
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 28DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
1/4 INCH HST BLACK LG 500' SPOOL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf