Linear LTC1329ACS8-50#TR
LTC1329ACS8-50#TR picture photo
Mfg. Part Number
LTC1329ACS8-50#TR
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 8BIT MICROPOWER 8SOIC
Datasheet Download
LTC1329ACS8-50#TR.pdf
Availability of LTC1329ACS8-50#TR
QUANTITY
LTC1329ACS8-50#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1329ACS8-50#TR
Internal Part NumberEIS-LTC1329ACS8-50#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time-
Number of Bits8
Data InterfaceSerial
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Number of Outputs and Type1 Current, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1329ACS8-50#TR
Related LinksLTC1329A, LTC1329ACS8-50#TR Datasheet, Linear Distributor
LTC1329ACS8-50#TR Details Description
Related parts for LTC1329ACS8-50#TR
LED COOL WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 0.08 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf