Linear LTC1329CS8-10
LTC1329CS8-10 picture photo
Mfg. Part Number
LTC1329CS8-10
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC D/A CONV 8BIT MICROPWR 8-SOIC
Datasheet Download
LTC1329CS8-10.pdf
Availability of LTC1329CS8-10
QUANTITY
LTC1329CS8-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1329CS8-10
Internal Part NumberEIS-LTC1329CS8-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time-
Number of Bits8
Data InterfaceSerial
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Number of Outputs and Type1 Current, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1329CS8-10
Related LinksLTC132, LTC1329CS8-10 Datasheet, Linear Distributor
LTC1329CS8-10 Details Description
Related parts for LTC1329CS8-10
BASE RACEWAY PWR SML GY(6=6') datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.04A 100 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM5069 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 5K PROG 32K DATA datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES 10M OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
REMOVABLE ADH SIGN INKJET datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf