Linear LTC1408IUH-12#TRPBF
LTC1408IUH-12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1408IUH-12#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 600KSPS 32-QFN
Datasheet Download
LTC1408IUH-12#TRPBF.pdf
Availability of LTC1408IUH-12#TRPBF
QUANTITY
LTC1408IUH-12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1408IUH-12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC1408IUH-12#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGeneral Purpose SAR ADCs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)600k
Number of Inputs6
Input TypeDifferential
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-MUX-ADC
Ratio - S/H:ADC6:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 3.6 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1408IUH-12#TRPBF
Related LinksLTC1408IU, LTC1408IUH-12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1408IUH-12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC1408IUH-12#TRPBF
CAP FILM 1800PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1400V 200A H SER datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf