Linear LTC1448CN8#PBF
LTC1448CN8#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1448CN8#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL 8-DIP
Datasheet Download
LTC1448CN8#PBF.pdf
Availability of LTC1448CN8#PBF
QUANTITY
LTC1448CN8#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1448CN8#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC1448CN8#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time14µs
Number of Bits12
Data InterfaceSerial
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Number of Outputs and Type2 Voltage, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1448CN8#PBF
Related LinksLTC1448, LTC1448CN8#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1448CN8#PBF Details Description
Related parts for LTC1448CN8#PBF
THERMISTOR NTC 10K 5% MELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQ CLEAR/GRN/RED datasheet.pdf
OSC VCXO 44.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SL 5.08HC/16/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
PHOTODIODE 2.5MM TO-39 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES 255 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf