Linear LTC1502CS8-3.3
LTC1502CS8-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LTC1502CS8-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8SOIC
Datasheet Download
LTC1502CS8-3.3.pdf
Availability of LTC1502CS8-3.3
QUANTITY
LTC1502CS8-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1502CS8-3.3
Internal Part NumberEIS-LTC1502CS8-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)0.9V
Voltage - Input (Max)1.8V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)