Linear LTC1504CS8-3.3#TRPBF
LTC1504CS8-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1504CS8-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 0.5A SYNC 8SOIC
Datasheet Download
LTC1504CS8-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LTC1504CS8-3.3#TRPBF
QUANTITY
LTC1504CS8-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1504CS8-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC1504CS8-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)10V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1504CS8-3.3#TRPBF
Related LinksLTC1504CS8, LTC1504CS8-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1504CS8-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LTC1504CS8-3.3#TRPBF
CONN SHUNT DUAL BEAM 30AU PCB datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf