Linear LTC1530IS8-2.5
LTC1530IS8-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LTC1530IS8-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Brief Description
IC SW REG CNTRLR SYNC 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LTC1530IS8-2.5.pdf
Availability of LTC1530IS8-2.5
QUANTITY
LTC1530IS8-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1530IS8-2.5
Internal Part NumberEIS-LTC1530IS8-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Series-
PackagingTube
ApplicationsController, Intel Pentium® II, AMD-K6®-2
Voltage - Input3.75 V ~ 13.2 V
Number of Outputs1
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1530IS8-2.5
Related LinksLTC1530, LTC1530IS8-2.5 Datasheet, Linear Distributor
LTC1530IS8-2.5 Details Description
Related parts for LTC1530IS8-2.5
RES ARRAY 13 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC BUS SWITCH OCTAL 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO .1A .187QC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
IC DGTL POT 2.5K 1CH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf