Linear LTC1628CG-PG#TRPBF
LTC1628CG-PG#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1628CG-PG#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP
Datasheet Download
LTC1628CG-PG#TRPBF.pdf
Availability of LTC1628CG-PG#TRPBF
QUANTITY
LTC1628CG-PG#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1628CG-PG#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC1628CG-PG#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs2
Frequency - Max360kHz
Duty Cycle99.4%
Voltage - Supply3.5 V ~ 30 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1628CG-PG#TRPBF
Related LinksLTC1628CG, LTC1628CG-PG#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1628CG-PG#TRPBF Details Description
Related parts for LTC1628CG-PG#TRPBF
IC REG LDO ADJ 0.1A 6USMD datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 2CH 5W SIL-12 W/FIN datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 26VC SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 2-1/2X60" A MED datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf