Linear LTC1658CN8#PBF
LTC1658CN8#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1658CN8#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC D/A CONV 14BIT R-R 8-DIP
Datasheet Download
LTC1658CN8#PBF.pdf
Availability of LTC1658CN8#PBF
QUANTITY
LTC1658CN8#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1658CN8#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC1658CN8#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time12µs
Number of Bits14
Data InterfaceSerial
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Number of Outputs and Type1 Voltage, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1658CN8#PBF
Related LinksLTC1658, LTC1658CN8#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1658CN8#PBF Details Description
Related parts for LTC1658CN8#PBF
FIXED IND 10UH 2A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.65K OHM 1% 30W datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-6" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf