Linear LTC1735CF#PBF
LTC1735CF#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1735CF#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20TSSOP
Datasheet Download
LTC1735CF#PBF.pdf
Availability of LTC1735CF#PBF
QUANTITY
LTC1735CF#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1735CF#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC1735CF#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package74
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTube
Number of Outputs1
Frequency - Max335kHz
Duty Cycle99.4%
Voltage - Supply4 V ~ 30 V
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)