Linear LTC1750CFW#TR
LTC1750CFW#TR picture photo
Mfg. Part Number
LTC1750CFW#TR
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 14BIT 80MSPS SMPL 48TSSOP
Datasheet Download
LTC1750CFW#TR.pdf
Availability of LTC1750CFW#TR
QUANTITY
LTC1750CFW#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1750CFW#TR
Internal Part NumberEIS-LTC1750CFW#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Speed ADCs
Standard Package1,800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits14
Sampling Rate (Per Second)80M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital5V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package48-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1750CFW#TR
Related LinksLTC175, LTC1750CFW#TR Datasheet, Linear Distributor
LTC1750CFW#TR Details Description
Related parts for LTC1750CFW#TR
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN ANTENNA PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
RES 0.143 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 6+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
BLOCKOUT DEVICE FOR SC ADAPTERS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf