Linear LTC2368CDE-16#PBF
LTC2368CDE-16#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2368CDE-16#PBF
Brief Description
IC ADC 16BIT SPI/SRL 1M 16-DFN
Datasheet Download
LTC2368CDE-16#PBF.pdf
Availability of LTC2368CDE-16#PBF
QUANTITY
LTC2368CDE-16#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2368CDE-16#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2368CDE-16#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC2369- 18-/16-bit Pseudo-Differential SAR ADC Family Overview
Featured ProductGeneral Purpose SAR ADCs
Standard Package91
Series-
PackagingTube
Number of Bits16
Sampling Rate (Per Second)1M
Number of Inputs1
Input TypePseudo-Differential
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.375 V ~ 2.625 V
Voltage - Supply, Digital2.375 V ~ 2.625 V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DFN (4x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2368CDE-16#PBF
Related LinksLTC2368C, LTC2368CDE-16#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2368CDE-16#PBF Details Description
Related parts for LTC2368CDE-16#PBF
BOARD DAUGHTER ICEPIC3 datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 1.6MM datasheet.pdf