Linear LTC2408CG#PBF
LTC2408CG#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2408CG#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC A/D CONV 24BIT 8-CHAN 28-SSOP
Datasheet Download
LTC2408CG#PBF.pdf
Availability of LTC2408CG#PBF
QUANTITY
LTC2408CG#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2408CG#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2408CG#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNo Latency Delta Sigma ADCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
SeriesmicroPOWER™
PackagingTube
Number of Bits24
Sampling Rate (Per Second)7.5
Number of Inputs8
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationMUX-ADC
Ratio - S/H:ADC-
Number of A/D Converters1
ArchitectureSigma-Delta
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2408CG#PBF
Related LinksLTC240, LTC2408CG#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2408CG#PBF Details Description
Related parts for LTC2408CG#PBF
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 70A D1 datasheet.pdf