Linear LTC2611CDD-1#PBF
LTC2611CDD-1#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2611CDD-1#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 14BIT R-R 10-DFN
Datasheet Download
LTC2611CDD-1#PBF.pdf
Availability of LTC2611CDD-1#PBF
QUANTITY
LTC2611CDD-1#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2611CDD-1#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2611CDD-1#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package121
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time9µs
Number of Bits14
Data InterfaceSerial
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Number of Outputs and Type1 Voltage, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2611CDD-1#PBF
Related LinksLTC2611C, LTC2611CDD-1#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2611CDD-1#PBF Details Description
Related parts for LTC2611CDD-1#PBF
CONN HEADER 10POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.261 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 64COND 26AWG GRY SHLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 70A TO220 datasheet.pdf