Linear LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF
LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF
Brief Description
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8
Datasheet Download
LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF.pdf
Availability of LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF
QUANTITY
LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.9µs
Number of Bits12
Data InterfaceSPI
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Number of Outputs and Type2 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF
Related LinksLTC2632HTS8, LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF Details Description
Related parts for LTC2632HTS8-HZ12#TRMPBF
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
IC REG BCK 1.575V/1.8V DL 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf