Linear LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF
LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8
Datasheet Download
LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF.pdf
Availability of LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF
QUANTITY
LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC263x 12-, 10-, and 8-Bit VOUT DAC Family
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.4µs
Number of Bits12
Data InterfaceSPI
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Number of Outputs and Type2 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF
Related LinksLTC2632HTS8, LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2632HTS8-LZ12#TRPBF
IC REG LDO -15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 100MM WIRE AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 9.65MM datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT CROSS datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC P600 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf