Linear LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF
LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF
Brief Description
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 10MSOP
Datasheet Download
LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF.pdf
Availability of LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF
QUANTITY
LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.2µs
Number of Bits12
Data InterfaceMICROWIRE™, Serial, SPI™
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package10-MSOP-EP
Number of Outputs and Type4 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF
Related LinksLTC2634IMSE, LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2634IMSE-HMI12#TRPBF
RES SMD 17.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
RES 6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 25V 2917 datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf