Linear LTC2635HUD-LMI8#TRPBF
LTC2635HUD-LMI8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2635HUD-LMI8#TRPBF
Brief Description
IC DAC 8BIT I2C QUAD 16-QFN
Datasheet Download
LTC2635HUD-LMI8#TRPBF.pdf
Availability of LTC2635HUD-LMI8#TRPBF
QUANTITY
LTC2635HUD-LMI8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2635HUD-LMI8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2635HUD-LMI8#TRPBF
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time3.5µs
Number of Bits8
Data InterfaceI²C
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (3x3)
Number of Outputs and Type4 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2635HUD-LMI8#TRPBF
Related LinksLTC2635HUD, LTC2635HUD-LMI8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2635HUD-LMI8#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2635HUD-LMI8#TRPBF
SW REED SPST .5A 17-23 A/T 1000V datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC R6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
WALL PLT 1 GNG 2 HLE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf