Linear LTC2637CDE-HMI12#TRPBF
LTC2637CDE-HMI12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2637CDE-HMI12#TRPBF
Brief Description
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN
Datasheet Download
LTC2637CDE-HMI12#TRPBF.pdf
Availability of LTC2637CDE-HMI12#TRPBF
QUANTITY
LTC2637CDE-HMI12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2637CDE-HMI12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2637CDE-HMI12#TRPBF
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.5µs
Number of Bits12
Data InterfaceI²C
Number of Converters8
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-DFN (4x3)
Number of Outputs and Type8 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2637CDE-HMI12#TRPBF
Related LinksLTC2637CDE-, LTC2637CDE-HMI12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2637CDE-HMI12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2637CDE-HMI12#TRPBF
DIODE MODULE 30V 100A POWERTAP2 datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 10.67X457.2MM CFLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 12V @ 5A POS CC datasheet.pdf
LIGHT CONT BEAM MODULE AMBER datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf