Linear LTC2637CDE-HZ10#PBF
LTC2637CDE-HZ10#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2637CDE-HZ10#PBF
Brief Description
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN
Datasheet Download
LTC2637CDE-HZ10#PBF.pdf
Availability of LTC2637CDE-HZ10#PBF
QUANTITY
LTC2637CDE-HZ10#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2637CDE-HZ10#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2637CDE-HZ10#PBF
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package91
Series-
PackagingTube
Settling Time4.1µs
Number of Bits10
Data InterfaceI²C
Number of Converters8
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-DFN (4x3)
Number of Outputs and Type8 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2637CDE-HZ10#PBF
Related LinksLTC2637CD, LTC2637CDE-HZ10#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2637CDE-HZ10#PBF Details Description
Related parts for LTC2637CDE-HZ10#PBF
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A PIN PLUNGER datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 8POS datasheet.pdf
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 16VDC 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf