Linear LTC2637CMS-LZ12#TRPBF
LTC2637CMS-LZ12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2637CMS-LZ12#TRPBF
Brief Description
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP
Datasheet Download
LTC2637CMS-LZ12#TRPBF.pdf
Availability of LTC2637CMS-LZ12#TRPBF
QUANTITY
LTC2637CMS-LZ12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2637CMS-LZ12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2637CMS-LZ12#TRPBF
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.5µs
Number of Bits12
Data InterfaceI²C
Number of Converters8
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package16-MSOP
Number of Outputs and Type8 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2637CMS-LZ12#TRPBF
Related LinksLTC2637CMS, LTC2637CMS-LZ12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2637CMS-LZ12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2637CMS-LZ12#TRPBF
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 6GHZ 32MLF datasheet.pdf
CONN RCPT INLINE 10POS CRIMP PIN datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 55MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 0.025UF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 292VC DO214AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf