Linear LTC2637IDE-LZ12#PBF
LTC2637IDE-LZ12#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2637IDE-LZ12#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 12BIT SER 14-DFN
Datasheet Download
LTC2637IDE-LZ12#PBF.pdf
Availability of LTC2637IDE-LZ12#PBF
QUANTITY
LTC2637IDE-LZ12#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2637IDE-LZ12#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2637IDE-LZ12#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC263x 12-, 10-, and 8-Bit VOUT DAC Family
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time4.5µs
Number of Bits12
Data InterfaceI²C
Number of Converters8
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-DFN (4x3)
Number of Outputs and Type8 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2637IDE-LZ12#PBF
Related LinksLTC2637ID, LTC2637IDE-LZ12#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2637IDE-LZ12#PBF Details Description
Related parts for LTC2637IDE-LZ12#PBF
IC PLD 8MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 5V datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SC-75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf