Linear LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF
LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 10BIT VOUT W/REF TSOT23-8
Datasheet Download
LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF.pdf
Availability of LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF
QUANTITY
LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time3.8µs
Number of Bits10
Data InterfaceSPI
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Number of Outputs and Type1 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF
Related LinksLTC2640HTS8, LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2640HTS8-HZ10#TRPBF
IC VREF SHUNT 1.235V TO51-2 datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 22UF 20% 10V 2312 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.9A STRAP datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 1.0UH 4.75A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC DUAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf