Linear LTC2753IUK-12#PBF
LTC2753IUK-12#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2753IUK-12#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 12BIT DUAL 48-QFN
Datasheet Download
LTC2753IUK-12#PBF.pdf
Availability of LTC2753IUK-12#PBF
QUANTITY
LTC2753IUK-12#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2753IUK-12#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2753IUK-12#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCurrent Output DACs
Standard Package52
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
SeriesSoftSpan™
PackagingTube
Settling Time2µs
Number of Bits12
Data InterfaceParallel
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (7x7)
Number of Outputs and Type4 Current, Unipolar; 4 Current, Bipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2753IUK-12#PBF
Related LinksLTC2753I, LTC2753IUK-12#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2753IUK-12#PBF Details Description
Related parts for LTC2753IUK-12#PBF
CONN HEADER .100 DUAL R/A 66POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V -12V 12V datasheet.pdf
HIGH-PERFORMANCE SYNCHRONOUS BUC datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 32K 68PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 200MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
LPP 5.00/90/13 BK datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf