Linear LTC2754AIUKG-16#TRPBF
LTC2754AIUKG-16#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2754AIUKG-16#TRPBF
Brief Description
IC DAC 16BIT QUAD IOUT 52-QFN
Datasheet Download
LTC2754AIUKG-16#TRPBF.pdf
Availability of LTC2754AIUKG-16#TRPBF
QUANTITY
LTC2754AIUKG-16#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2754AIUKG-16#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2754AIUKG-16#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCurrent Output DACs
Standard Package2,000
SeriesSoftSpan™
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time2µs
Number of Bits16
Data InterfaceSPI
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case52-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package52-QFN (7x8)
Number of Outputs and Type8 Current, Unipolar; 8 Current, Bipolar
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2754AIUKG-16#TRPBF
Related LinksLTC2754AIU, LTC2754AIUKG-16#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2754AIUKG-16#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2754AIUKG-16#TRPBF
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 24VDC W/O IND datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG217 10AWG 100' datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 190MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf