Linear LTC2755ACUP-16#TRPBF
LTC2755ACUP-16#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2755ACUP-16#TRPBF
Brief Description
IC DAC 16BIT CUR OUT 64-QFN
Datasheet Download
LTC2755ACUP-16#TRPBF.pdf
Availability of LTC2755ACUP-16#TRPBF
QUANTITY
LTC2755ACUP-16#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2755ACUP-16#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2755ACUP-16#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCurrent Output DACs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesSoftSpan™
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time2µs
Number of Bits16
Data InterfaceParallel
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN (9x9)
Number of Outputs and Type8 Current, Unipolar; 8 Current, Bipolar
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2755ACUP-16#TRPBF
Related LinksLTC2755ACU, LTC2755ACUP-16#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2755ACUP-16#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2755ACUP-16#TRPBF
IC Z80 MPU KIO 84PLCC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
MULTIPACPRO 2U HANDLES 2PCS datasheet.pdf
RES 1.024K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf
M801 20C 20#20HD PIN PLUG THR datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf